
Konferencja EuroPOWER z udziałem prezesa Tomasza Rogali
Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej po raz kolejny uczestniczył w konferencji EuroPOWER, jednym z najważniejszych spotkań dotyczących rozwoju sektora energii w Polsce. Podczas panelu poświęconego węglowi brunatnemu oraz energetyce wiatrowej i jądrowej, prezes Tomasz Rogala zwrócił uwagę, że konieczna jest sprawiedliwa i skuteczna transformacja energetyczna. Jej warunkiem, zdaniem prezesa, jest zachowanie łańcucha wartości , który dziś tworzy sektor wydobywczy. Podczas dyskusji, prezes Tomasz Rogala, w kontekście węgla brunatnego i polityki energetycznej, zwrócił także uwagę, że PGG roku zawarła z odbiorcami z sektorów energetyki zawodowej oraz ciepłownictwa i przemysłu wieloletnie kontrakty handlowe na dostawy węgla. Te kontrakty gwarantują odbiorcom stabilne dostawy węgla w wieloletniej perspektywie, zapewniając równocześnie Polskiej Grupie Górniczej zbyt całości planowanej produkcji węgla oraz racjonalizując procesy planowania produkcji i inwestycji w kopalniach PGG.
- Dziś górnośląski sektor wydobywczy to ponad 200 tys. stabilnych miejsc pracy i wynagrodzenia w PGG wyższe o ponad 50 proc. niż średnia w woj. śląskim. Do budżetu centralnego i budżetów lokalnych dostarczyliśmy ponad 3 mld różnego rodzaju podatków, współpracujemy z ponad 3 tys. dostawców – mówił prezes Tomasz Rogala.
Dodał, że PGG jest także liderem zmian i innowacyjności. Na zaawansowane technologicznie urządzenia i maszyny, spółka wydaje rocznie ok. 1 mld zł.
- Nie tylko zapewniamy przepływy gotówki, ale przyczyniamy się do rozwoju przedsiębiorstw wysokiej technologii. Nauka, myśl techniczna i wiedza inżynierska są głównym wskaźnikiem rozwoju regionu i społeczeństwa – stwierdził prezes Tomasz Rogala i dodał, że jego zdaniem są trzy główne wskaźniki skutecznej transformacji: stabilność miejsc pracy, świadczenia podatkowe i zdolność do wytwarzania zaawansowanych technologicznie produktów.
Prezes Tomasz Rogala powiedział, że przedsiębiorstwa górnicze powinny być liderami i głównymi uczestnikami zmian, ponieważ w dużej mierze transformacja ich właśnie dotyczy.
- To przedsiębiorstwa górnicze odczuwają najsilniejszą presję i mają motywację, by zachować dobrze płatne miejsca pracy, dobrze wykorzystać majątek produkcyjny i kreować wartości dla pracowników, dostawców i gmin – powiedział prezes Tomasz Rogala i dodał, że PGG angażuje się we wszystkie te projekty.
Udostępnij tę stronę