10 luty 2019

Tablice poległych górników – odnowione i poświęcone.

Uroczyste odczytanie nazwisk poległych górników, msza św., procesja wokół kościoła pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela na Bończyku w Mysłowicach oraz poświęcenie tablic upamiętniających górników, którzy stracili życie w kopalni – wszystko to odbyło się w niedzielę 10 lutego - w asyście pocztów sztandarowych, mieszkańców, rodzin, górników i zaproszonych gości z wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim i wiceprezesem PGG Jerzym Janczewskim na czele. W uroczystościach wzięli także udział parlamentarzyści oraz dyrekcja kopalni Mysłowice. Mszy św. przewodniczył ksiądz Stanisław Puchała.

Pomnik w formie tablic upamiętniających górników, którzy zginęli tragicznie w kopalni „Mysłowice” został odsłonięty z inicjatywy stowarzyszenia „Pamięć” w sierpniu 2009 roku, w 90 rocznicę wybuchu I powstania śląskiego. Na tablicach zostały umieszczone nazwiska górników, którzy stracili swoje życie w kopalni w latach 1945-2003. Tablice stanęły na terenie kopalni, w pobliżu wyjścia z budynku dawnej dyrekcji. Pod koniec ubiegłego roku tablice zostały zdemontowane i poddane renowacji. Mówi prezes Stowarzyszenia „Pamięć” Krzysztof Urban – tablice trzeba było odnowić więc zostały oddane do zakładu kamieniarskiego. Koszty oczywiście nie były małe ale znalazło się wielu ofiarodawców ludzi dobrej woli, dołożyła się „Solidarność”, Polska Grupa Górnicza, Spółka Restrukturyzacji Kopalń . Jest to przecież nasza historia, historia Śląska.

Nowa lokalizacja tablic została wybrana nieprzypadkowo. W kościele na Bończyku znajdują się już dwie figury św. Barbary przeniesione tam z cechowni Szybu Wschodniego i cechowni kopalni „Mysłowice”. To w tym kościele odbywają się miejskie uroczystości barbórkowe. Również do tego kościoła - na wniosek NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego oraz KWK „Mysłowice-Wesoła”, sprowadzone zostały relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tegoroczna data została ponownego poświecenia tablic też wybrana nieprzypadkowo – w tym roku obchodzimy setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Na tablicach wśród nazwisk górników, którzy stracili życie na posterunku pracy, znajdują się też dwa nazwiska upamiętniające górników, którzy zginęli w I Powstaniu Śląskim.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła górnicza orkiestra dęta kopalni Mysłowice-Wesoła pod batutą Mirosława Kaszuby oraz trzy połączone mysłowickie chóry.