.jpg)
WYSTAWA MALARSKA W SIEDZIBIE POLSKIEJ GRUPY GÓRNICZEJ S.A.
,, WOLNA UKOCHANA OJCZYZNA – 100 LAT ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI’’
WYSTAWA MALARSKA W SIEDZIBIE POLSKIEJ GRUPY GÓRNICZEJ S.A.
Pracownicy firmy i goście przybywający do budynku centrali Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach mają okazję podziwiać niezwykłą wystawę plastyczną zorganizowaną dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Prezentowane prace są plonem ogólnopolskiego pleneru malarskiego, który został zorganizowany przez Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury ,, Grupa na Zamku’’ przy wsparciu finansowym i merytorycznym Urzędu Miasta Oświęcim. Plener odbył się w miejscowości Spytkowice – Lipowa w czerwcu 2018r.
Celem głównym pleneru było czynne włączenie się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości po 123 latach zniewolenia przez trzech zaborców. Przedsięwzięcie dzięki wysokiemu poziomowi artystów zrzeszonych w RSTK „Grupa na Zamku” przyczyniło się bez wątpienia do promocji miasta Oświęcim, a także zaprzyjaźnionych miejscowości i sąsiednich powiatów.
Plener miał na celu również integracje środowisk twórczych różnych miast Polski z twórcami z ziemi oświęcimskiej, zatorskiej oraz wadowickiej , a także integrację przybyłych artystów – malarzy z lokalną społecznością.
RSTK ,, Grupa na Zamku’’ to grupa artystów z siedzibą w Oświęcimiu ale doskonale integruje się z środowiskami artystów z całego kraju. W plenerze malarskim ,,Wolna Ukochana Ojczyzna – 100 lat odzyskania niepodległości” wzięli udział artyści z terenu całej Polski reprezentujący Oświęcim, Chełm Śląski, Wrocław, Chełmek, Płock, Jarosław, Tomice, Zator, Borne Sulinowo, Wałcz, Trzebinię, Chrzanów, Białystok, Libiąż, Suchą Beskidzką, Osiek, Kęty, Brzeszcze, Kraków, Rybnik, Wodzisław Śląski, Zebrzydowice, Rzeszów, Chybie, Ryczów, Kosową, Wadowice.
Do tej pory odbyło się kilka prezentacji efektów pleneru - w Brzeszczach , w Oświęcimiu , Spytkowicach, a obecnie część prezentowana jest w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej S.A.
W siedzibie Polskiej Grupy Górniczej S.A. prezentowane są częściowo prace grupy tzw. patriotycznej.
Autorami prac są: Zbigniew Ziob – Chełm Śląski -emerytowany górnik, Antoni Korycik – Chełmek, Jerzy Demski – prezes RSTK ,, Grupa na Zamku’’ – pracownik PGG S.A., Jolanta Kućka-Noworyta – Oświęcim, Janusz Mucha – Chrzanów, Maria Maślankowska – Kraków, Katarzyna Chwalisz – Osiek, Wiktor Skóra – Wrocław, Watychowicz Józef – Oświęcim, Dorota Klimczak – Zator.
Również z inicjatywy „Grupy na Zamku” wśród dzieci oświęcimskich szkół podstawowych odbył się konkurs plastyczny z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 5 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu.
Polska Grupa Górnicza S.A. doceniając podjęcie idei włączenia się w Ogólnonarodowe obchody dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę ufundowała specjalne zestawy plastyczne dla wszystkich dzieci, które wzięły udział w tym projekcie.
Udostępnij tę stronę