
Konferencja Gospodarcza na Jasnej Górze
„Zobowiązani by pomnażać dzieła przodków. Osiągnięcia gospodarcze Państwa Polskiego wobec wyzwań współczesności” - to tytuł konferencji, która odbyła się 3 listopada na Jasnej Górze. Przyczynkiem do niej było przypomnienie wielkiej wystawy gospodarczej z 1909 r., która odbyła się na Jasnej Górze, została zorganizowana przez polskie środowiska gospodarcze z trzech zaborów i była swoistym przygotowaniem do działań w odradzającej się Polsce oraz wielką deklaracją polskich środowisk ziemiańskich, kupieckich i przemysłowych na rzecz połączenia wysiłków w dziele budowy ekonomicznej siły Rzeczpospolitej. Konferencja stała się okazją do przypomnienia roli Kościoła i samej Jasnej Góry w integracji środowisk gospodarczych oraz działalności duszpasterskiej i pielgrzymkowej w okresie poprzedzającym odzyskanie niepodległości, w międzywojniu aż po dzisiaj.
Wśród tematów konferencji znalazły się m.in. „Polityka klimatyczna a rozwój gospodarczy Polski”, „Wpływ pakietu energetyczno-klimatycznego na gospodarkę Polski. Nowoczesne metody wykorzystywania węgla” oraz „Przyszłość polskiego sektora surowcowo-energetycznego”. Minister energii Krzysztof Tchórzewski zaznaczył, że trudno będzie odejść od węgla z uwagi na nieustannie rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną.
– Oznacza to, że nowe moce będą oparte o energetykę jądrową i odnawialną, ale miejsce energetyki konwencjonalnej opartej o węgiel jest niezagrożone, a nawet konieczne, aby kraj mógł stabilnie się rozwijać. Możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość – podkreślił. Posłanka do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska mówiła o coraz bardziej restrykcyjnej polityce klimatycznej Unii Europejskiej, która przyczynia się do "zwijania się" przemysłu europejskiego, bo wielkie koncerny nie są w stanie unieść kosztów związanych z restrykcyjnymi przepisami, więc przenoszą produkcję w inne rejony. Podkreśliła, ze UE mówi o ambitnej polityce klimatycznej – tymczasem jest to polityka restrykcyjna a nie ambitna.
Uczestnicy konferencji odnieśli się także do kwestii związanej ze świadomym kształtowaniem przez Państwo rozwoju gospodarczego kraju oraz budowy trwałych filarów ekonomicznego bytu Polski. - Cały cykl zdarzeń organizowanych w tym roku przez Ministerstwo Energii domyka się właśnie na Jasnej Górze. To rok szczególny, bo związany z rocznicą odzyskania niepodległości. Nasi przodkowie pokazali determinację i umiejętność podejmowania śmiałych decyzji. W ciągu krótkich 21 lat powstały założenia polskiego przemysłu Z Jasnej Góry popłynie diagnoza oraz informacje o tym, co chcemy robić w przyszłości. – mówił Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.
W dyskusji na temat przyszłości polskiego sektora surowcowo-energetycznego wziął udział także prezes PGG Tomasz Rogala, który stwierdził, że my jako Unia Europejska niewiele możemy zdziałać jeśli takie kraje jak Indie czy Rosja nie zmienią swojej polityki klimatycznej. Bez dużych graczy jak USA czy Chiny, możemy tworzyć w UE różne narracje, ale będzie to nieskutecznie. Uzależniamy się od importu. Nie konkurujemy o jakość środowiska, a tylko zastępujemy węgiel gazem – stwierdził.
Konferencja odbyła się w przeddzień głównych uroczystości niepodległościowych na Jasnej Górze zaplanowanych na 4 listopada 2018 a jej organizatorami byli” : Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów „Nostra Res”, Instytut Prymasa Wyszyńskiego. Wieczorem po zakończeniu obrad można było oglądać na jasnogórskich murach przepiękne, świetlne iluminacje.
Udostępnij tę stronę