19 październik 2021

Górniczy mural oficjalnie odsłonięty

W piątek 15 października w Bieruniu  przy dźwiękach orkiestry górniczej  został oficjalnie odsłonięty mural upamiętniający najdłuższy podziemny strajk górników, który wybuchł w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r.

W wydarzeniu udział wzięły władze miasta i powiatu na czele z burmistrzem Bierunia Krystianem Grzesicą oraz starostą Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego Bernardem Bednorzem, przedstawiciele Komitetu Honorowego Obchodów Rocznicy Strajku Bogusław Hutek oraz Jerzy Demski,  wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej S.A. Jerzy Janczewski, dyrektor kopalni Piast-Ziemowit Krzysztof Krasucki, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, środowiska górnicze oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Bieruniu.

Mural podziwiać można na ścianie bloku na osiedlu Granitowa w Bieruniu, w sąsiedztwie kopalni Piast.  Przypomnijmy, że w grudniu tego roku mija 40. rocznica pamiętnego strajku górników kopalni Piast, będącego aktem sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Był to najdłuższy, trwający dwa tygodnie,  strajk dołowy w historii powojennego górnictwa. Zakończył się na szczęście bezkrwawo. Na stałe wpisał się w świadomość i pamięć mieszkańców Bierunia.

Twórcami muralu są Marta Piróg i Marek Grela, tworzący pracownię Czary-Mury. Monumentalne malowidło przedstawia strajkujących  górników łamiących się opłatkiem oraz odniesienia do charakterystycznej architektury wież szybowych kopalni Piast, bryły węgla i górnicze hełmy. Charakter wydarzeń sprzed 40 lat podkreśla przecinający malowidło nieregularny, biało-czerwony pas. Mural jest efektem współpracy członków Komitetu Honorowego Obchodów 40-lecia Strajku w kopalni Piast, w skład którego wchodzi m.in. Polska Grupa Górnicza S.A. oraz władze miasta Bierunia. Patronat nad inicjatywą objął Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego. Przedsięwzięcie było realizowane i  finansowane przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.