29 listopad 2021

Zadaniem PGG S.A. jest realizacja umowy społecznej dla górnictwa - Tomasz Rogala w audycji Radia Piekary

- Głównym zadaniem Polskiej Grupy Górniczej i całego sektora górniczego jest - mówiąc wprost - stopniowe zakończenie działalności do 2049 r. Mamy obowiązek przeprowadzić ten proces w sposób jak najbardziej racjonalny i jak najtańszy, w ramach rozłożonego w czasie planu - mówił Tomasz Rogala, prezes PGG S.A., który w poniedziałek był gościem audycji "Rozmowa dnia" w Radio Piekary.

Indagowany przez prowadzącego rozmowę red. Marcina Zasadę o groźbę bankructwa, prezes PGG S.A. stanowczo zaprzeczył, przypominając, że wieszczenie bankructwa od dawna stało się naturalnym elementem komentarzy na temat polskiego górnictwa.
- Polska Grupa Górnicza nie zbankrutuje. PGG jest w procesie, który został opisany w maju zeszłego roku (w umowie społecznej - przyp. red.), czyli w procesie odchodzenia od węgla i realizowania tych wszystkich programów, które zostały wtedy zawarte w umowie: stopniowej redukcji produkcji węgla kamiennego – zapewnił Tomasz Rogala. Dodał, że spółce udaje się zabezpieczać bieżącą płynność finansową a do tej pory zawsze rozwiązywano problem obsługi zobowiązań i tak będzie nadal nie tylko co do zobowiązań wobec pracowników, ale wszelkich, jakie spółka posiada.

- Cel zabezpieczenia płynności finansowej jest osiągany dzięki instrumentom finansowym, pomaga nam też teraz bardzo mocno rynek: spójrzmy na ostatnie ceny węgla. (...) Jeżeli chodzi o kwestię dochodowości, odpowiem, że dzisiaj w 1 MWh z węgla jest ponad 60 proc. podatków (bo opłata emisyjna CO2 to jest podatek, jest to ogromne opodatkowanie, tylko alkohol i papierosy mają tak wysoki poziom obciążeń) - mówił szef PGG S.A. przypominając, że unijne regulacje dekarbonizacyjne w praktyce uniemożliwiają projektowanie biznesowe działalności górniczej. - Mówiliśmy o tym od samego początku, że żaden biznes nie jest w stanie przewidzieć zmian, które zachodzą w głowach polityków na szczeblu europejskim - ocenił.

Tomasz Rogala potwierdził, że dojdzie do rozmów ze związkami zawodowymi na temat ich postulatu podwyżki wynagrodzeń (przez jednorazowe świadczenie w tym roku). - Oczywiście jest to ważne, bo związki to jeden z głównych interesariuszy, z którym rozmawiamy, chcemy rozmawiać i będziemy rozmawiać, ale przy tym będziemy rozmawiali też o szeregu innych rzeczy, które musimy rozwiązać dla wspólnego dobra – powiedział szef PGG S.A., wyjaśniając, iż związki chcą skorzystać z nowej sytuacji rynkowej w postaci rosnących cen węgla a także wobec presji inflacyjnej. Prezes PGG S.A. przypomniał, że kwestię waloryzacji płac wpisano również do umowy społecznej. 

- Naszym zadaniem jest racjonalnie układać przedsiębiorstwo i nasze wydatki tak, żeby osiągnąć główny cel, czyli notyfikację programu dla górnictwa węgla kamiennego - podkreślił prezes PGG. Ocenił, że zasadnicze procedury na drodze do akceptacji przez Komisję Europejską polskiego programu dla górnictwa (wraz z mechanizmem dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych) zostaną zakończone do połowy przyszłego roku. Ujawnił, że do tego czasu górnictwo będzie mogło skorzystać z przejściowych instrumentów pomocowych.

- Są instrumenty pomocowe, które w okresach notyfikacji samego programu są stosowane. Są to rozwiązania zgodne z przepisami prawa europejskiego, dozwolone - powiedział szef PGG S.A. dodając, że szczegóły leżą w domenie Ministerstwa Aktywów Państwowych. Tomasz Rogala wyraził przekonanie, że Komisja Europejska ma świadomość, jak wrażliwą ze względu m.in. na skalę zatrudnienia branżą, jest polskie górnictwo.